Ustanawianie hipoteki
Nieruchomości

Ustanawianie hipoteki – czy to na pewno dobry pomysł?

Podczas finansowania zakupu nieruchomości środkami z kredytu, ustanawianie hipoteki jest jednym ze sposobów na zapewnienie sobie najlepszych warunków pożyczki. Na czym polega to rozwiązanie i czy nie ma dla niego alternatywy?

Co to jest hipoteka?

Z pewnością każdy, kto zastanawiał się nad zakupem mieszkania, domu lub działki, miał styczność z terminem: hipoteka. Jednak co dokładnie on oznacza? W skrócie jest to prawo, na mocy którego wierzyciel zyskuje pewne zabezpieczenia spłaty wierzytelności. W ramach tej instytucji, w przypadku gdy osoba spłacająca pożyczkę lub kredyt nie wywiązuje się z umowy, bank może zaspokoić swoje roszczenia bezpośrednio z obciążonej hipoteką nieruchomości.

Jak przebiega ustanawianie hipoteki?

Choć ustanawianie hipoteki wydaje się być skomplikowaną czynnością, okazuje się, że do jej wykonania może nawet nie być potrzeby udawania się do notariusza. Bardzo często w przypadku finansowania zakupu nieruchomości środkami z kredytu, bank samodzielnie może zadbać o zorganizowanie tego typu zabezpieczenia.

Podczas podpisywania umowy kredytowej, wśród sporządzanych dokumentów najczęściej znajduje się także oświadczenie o ustanowieniu hipoteki. Na podstawie takiego oświadczenia wpisuje się hipotekę do księgi wieczystej.

Czy istnieje alternatywa?

Oczywiście ustanawianie hipoteki wiąże się z pewnym ryzykiem. W końcu – jeżeli kredytobiorca nie będzie spłacał swojego zadłużenia, bank może zająć nieruchomość w celu zabezpieczenia swoich wierzytelności. Jednak jest to ryzyko niejako wpisane w samą istotę kredytu.

W przypadku, gdy spłata kredytu przebiega bez zarzutu, sama hipoteka nie stanowi najmniejszego problemu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wprowadzenie takiego zabezpieczenia przez bank stanowi dla niego duże zabezpieczenie interesów, co może skutkować np. w mniejszym oprocentowaniu lub prowizji kredytu.

Niestety w przypadku kredytu hipotecznego nie ma alternatywy dla tego wprowadzania tego typu zabezpieczeń. Możliwe jest za to zaciągnięcie kredytu gotówkowego – wówczas nie informuje się banku na co będą przeznaczone środki. Niestety w przypadku tego typu kredytów trzeba się liczyć z dużo większymi kosztami.

Jak widać ustanawianie hipoteki wcale nie jest skomplikowaną czynnością. Dzięki takiemu zabezpieczeniu można liczyć na lepsze warunki kredytu.

Do góry