Ile kosztuje notariusz
Nieruchomości Opłaty Notarialne

Ile kosztuje notariusz przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym?

Doskonale wiadomo, że kupując nieruchomość – poza samą jej ceną – trzeba liczyć się także z dodatkowymi wydatkami. Ile kosztuje notariusz przy tego typu czynności? Z jakimi opłatami jeszcze trzeba się liczyć?

Umowa przedwstępna?

W przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym, cały proceder rozpoczyna się najczęściej od podpisania umowy przedwstępnej. Ma ona zabezpieczyć obie strony transakcji – przede wszystkim przed sytuacją, w której sprzedający lub kupujący rozmyśliłby się. Podpisanie takiej umowy często wiąże się także z przekazaniem zadatku. Dopiero po podpisaniu takiej umowy kupujący najczęściej rozpoczyna ubieganie się o kredyt.

Warto zwrócić uwagę, że umowa przedwstępna nie musi być podpisywana u notariusza – jednak zdecydowanie warto sporządzić ją właśnie w kancelarii. Tak sporządzany akt zdecydowanie ułatwia zmusić drugą stronę na drodze sądowej do wywiązania się z umowy. Koszt takiej umowy to najczęściej połowa taksy notarialnej, jaka naliczona byłaby za umowę sprzedaży nieruchomości.

Taksa, czyli ile kosztuje notariusz?

To ile kosztuje notariusz przy zakupi mieszkania jest uregulowane prawnie – na drodze Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. Akt ten określa maksymalne taksy notarialne w odniesieniu do poszczególnych wartości czynności notarialnych.

W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym o wartości w przedziale od 60 000 do 1 000 000 zł, taksa nie może wynieść więcej niż 1010 zł + 0,4% nadwyżki powyżej 60 000 zł. Warto zwrócić uwagę, że są to maksymalne taksy, więc wysokość opłaty może być mniejsza w poszczególnych kancelariach.

Dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania

To oczywiście nie są wszystkie koszty, z jakimi trzeba się liczyć przy zakupie nieruchomości na rynku wtórnym. U notariusza należy także uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. od wartości kupowanej nieruchomości. W kancelarii zapłacimy także opłaty sądowe związane z wpisem w księdze wieczystej. W przypadku dopisywania prawa własności czy hipoteki będzie to 200 zł od wpisu.

To ile kosztuje notariusz przy zakupie nieruchomości zależy w dużym stopniu od tego, na jaką kancelarię się zdecydujemy. Maksymalne kwoty są jednak prawnie określone. Trzeba przy tym pamiętać, że samo wynagrodzenie notariusza to nie wszystko i konieczne będzie również opłacenie m.in. podatku.

Do góry