Ile kosztuje notariusz przy zakupie działki
Nieruchomości Opłaty Notarialne Umowy

Ile kosztuje notariusz przy zakupie działki?

Zakup działki to marzenie wielu Polaków. Warto jednak pamiętać, że oprócz samej ceny nieruchomości gruntowej, koniecznie trzeba pamiętać o kosztach dodatkowych.

Ile kosztuje notariusz przy zakupie działki? O jakim podatku trzeba pamiętać przy takiej transakcji?

Przebieg zakupu działki

Zakup działki przebiega zawsze według podobnego schematu. Osoby zainteresowane zakupem, po kontakcie z właścicielem lub pośredniczącą agencją nieruchomości, informują o zamiarze zakupu. Gdy kupno nieruchomości ma być finansowane środkami pochodzącymi z kredytu, najczęściej ma miejsce podpisanie umowy przedwstępnej. Taka umowa reguluje stosunki pomiędzy kupującym i sprzedającym – obie strony zobowiązują się do sporządzenia umowy przyrzeczonej w ustalonym czasie i na ustalonych warunkach. Jeżeli kupujący dysponuje odpowiednimi środkami, czynność może być znacznie przyspieszona – i od razu przystępuje się do podpisywania umowy.

Strony zwracają się do notariusza w celu sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego. W zależności od ustaleń zawartych w umowie może dojść do zapłaty gotówką lub przelewem na rachunek sprzedającego (w wyznaczonym terminie).

Trzeba w tym miejscu pamiętać o tym, że kwota jaką trzeba zapłacić podczas tej czynności nie ogranicza się wyłącznie do samej wartości nieruchomości. Oprócz tego należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% od wartości rynkowej nieruchomości. Pobiera ją notariusz, który następnie uiszcza ją do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Do tego trzeba pamiętać o konieczności wprowadzenia wpisu do księgi wieczystej – kwota za taką czynność wynosi 200 zł.

Działka bez notariusza?

Z pewnością wiele osób zastanawiających się nad zakupem nieruchomości, zastanawia się, czy istnieje możliwość pominięcia notariusza przy tej czynności. Niestety nie ma takiej możliwości.

Zgodnie z polskim prawem, przeniesienie własności nieruchomości – w tym także działki – musi mieć formę aktu notarialnego. W przeciwnym wypadku podpisana umowa nie będzie mieć formy wiążącej, czyli będzie to oznaczać, że do transakcji – z punktu widzenia prawa – nie doszło. W związku z tym bez wizyty w kancelarii notarialnej się nie obejdzie.

Ile kosztuje notariusz przy zakupie działki?

To, ile kosztuje notariusz przy zakupie działki, jest regulowane przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Jej wysokość jest zależna od wielu czynników – nie tylko od wartości rynkowej, ale też np. jej przeznaczenia (czy będzie to działka budowlana, rolna czy rekreacyjna).

Jeżeli interesuje Państwa ile kosztuje notariusz przy zakupie działki, zdecydowanie warto skontaktować się bezpośrednio z kancelarią. Przedstawienie konkretnego zagadnienia pozwoli uzyskać szczegółowe informacje dotyczące kosztów tej czynności. Doskonale widać, że wpływ na to ma bardzo wiele czynników, w związku z tym notariusz – po zapoznaniu się ze stanem faktycznym – przedstawi konkretną cenę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że niezależnie od wybranej kancelarii, taksa nie może przekroczyć kwoty ustalonej wspomnianym wcześniej rozporządzeniem.

Do góry